НАСЛОВНА » Brak

Brak

Гледање 16 чланака - 16 до 30 (од 68 укупно)
  • Аутор
    Поруке
  • #2259

    Сестро,

    Немам брак и нисам нико да те саветујем. Можда из мене и говори демон. Али ако си у могућности, разведи се. И живи чисто и у миру, предана раду и васпитању деце. Како ја разумем, тај муж је само елемент који квари твоју чистоту и оддаје муку, а притом те је обавезао другом децом, а онда малтретира и тебе и прво твоје дете. Жена није врећа за ударање иза сексуално пражњење. Ти би чистије живела и без сексуалних односа и без ударања и малтретирања од те особе.
    Праштај ми на овим мислима.

    #2260

    Сестро Данице,

    да ли си ти можда залутала овде?

    Да те обавестим, ако ниси то раније схватила – ово је хришћански, православни форум, а то значи нешто сасвим друго од овога што си ти написала и како размишљаш.

    Сестра Невена има сасвим исправан став према животу и браку.  Тешкоће су јој велике, јер није лако отрпети, али она зна да „ко претрпи, спашће се“.

    Да ли из тебе (као и из нас других) говори демон, ја то не знам – Бог зна.  Али остало је још свести у нама да се сећамо Божијих заповести и законитости спасења.  Овде једни друге помажемо молитвом, а по некад се нађе и по који добар савет.

    Логика твојих речи је логика „ја ћу сам против света, сви су лоши а само сам ја добар“, а то није оно што нас је Господ научио.  Управо супротно!

    Милорад

    #2261
    Jana Vukomanovic
    Учесник

      Draga sestro u Hristu…

      Nije mi lako nakon samo čitanja ovih tekstova, kamoli kad bih doživela neku od situacija koje si opisala… Tebi je preko potrebno saosećanje. Potreban ti je sam Hristos, da te okrepi i da snagu. Sve što ja mogu da ponudim je moje saosećanje, molitva, i razgovor.  Ali verujem da se kroz ta dela Hristos upravo i projavljuje („jer gde je dvoje ili troje sabrano u moje ime, tu sam i ja“). Verovatno si se zato podsvesno i obratila ovde. Kao što si sama rekla,  tvoja duša traži utehu. Nadam se da ćeš je ubrzo naći. Opet priznajem – ja ovako nešto ne bih izdržala ni u snu, ja za mnooogo manje ropćem i bivam nokautirana. Zato sada vidim da je zaista svakom dato samo onoliko koliko može da podnese. Meni u najtežim trenucima kad sam sama, osim molitve, prija i čitanje psalama. Možda u njima nađeš delić utehe.

      Posebno me pogađa da čujem koliko ta deca pate –  deca su mi slaba tačka; znam veoma dobro šta znači suza deteta koje strada i to me gađa u srž – verujem da je svakoj majci ili ženi sa probuđenim majčinskim instinktom tako. Da li oni imaju drugare s kojima mogu da provode vreme? Da li možete da im priuštite neke pravoslavne dečije  slikovnice ili žitije svetitelja za decu – ako su dovoljno velika da čitaju? Mogu vam  i ja poslati neke… ako naravno to ne bi razljutilo tvog muža i stvorilo još goru situaciju… ne znam šta drugo da ponudim…

      Brate Predrage, pa naravno da nema iskustvo i da ne ume da se hrišćanski postavi – zato nam se i obraća ovde? Čemu ponavljanje onoga što je ona već rekla – njoj već jeste krivo zbog njenog muža, to je jasno iz teksta? Te reči suve konstatacije ne pomažu mnogo u ovakvoj situaciji, a znam iz ličnog iskustva da mogu da dodaju so na ranu. Tek je 3,4 godine u veri kako je rekla – i pretpostavljam da je sve morala sama (uz pomoć Božiju) da nauči, s obzirom u kakvoj je situaciji? Iskreno, ne razumem kako neko može da ostane ravnodušan na ovakve priče i da nema osećaja za tuđe stradanje i dušu koja vapi za pomoću (ali to je samo moja malenkost, prostite i meni grešnoj, i ja sam početnik u veri) – ne vredi pričati kako je Hristos vaskrsao i da je On tu pored nje ako je žena već rekla da ona to ne oseća (zato se i obratila za pomoć). Time naravno ne želim da umanjim prisustvo Hrista – daleko od toga – samo želim da istaknem ono ključno a to je da ona to ne oseća.  Zato joj pomozimo u tome. Podsećam na knjigu o Jovu kao lekciju za sve nas:

      Koliko se takvih naslušah beseda, kako ste mi svi vi mučni tešioci! Ima li kraja tim riječima ispraznim?

      <b>I ja bih mogao govoriti kao vi, da ste na mom mjestu, gomilati na vas riječi i mahati glavom na vas,     </b>

      <b>Mogao bih vas hrabriti ustima svojim, i micanje usana mojih olakšalo bi bol vaš.</b>

      <b>Ako govorim, neće odahnuti bol moj; ako li prestanem, hoće li otići od mene?</b>

      <b>A sada me je umorio; opustošio si sav zbor moj.“</b>

      <b>(…)</b>
      <b>
      „I sjeđahu kod njega na zemlji sedam dana i sedam noći, i nijedan mu ne progovori riječi, jer viđahu da je velika njegova bol.“</b>

      Kao što rekoh nažalost pretpostavljam da jedino na šta ona može da se osloni su spisi – Sveto pismo i Sveti Oci, a iz mog skromnog iskustva znam, iako su od suštinske važnosti za nas vernike i koliko god duhovne koristi oni donosili, ipak je teže učiti samog sebe bez podrške ili duhovnog oca ili makar drugih vernika, i uspešno praktikovati određene stvari za koje znamo samo iz teksta (iako znam da to nije bilo koji tekst, ali i dalje je teško bez živog primera). Što reče apostol Pavle, „Jer ako imate i trista učitelja u Hristu, ali nemate mnogo otaca„. Duhovni otac je taj koji nam je potreban; onaj koji nas primerom uči i vodi i sastradava sa nama; učitelja već imamo puno.

      Kad smo već kod toga, sestro Nevena, da li imaš duhovnog oca? Ako ne, kakav je odnos sa tvojim sveštenikom kod kog se ispovedaš? Da li možeš sa njim da pričaš o svojoj situaciji?

      Ako ti nekad zatreba, kad te uhvati usamljenost, možemo se čuti preko telefona ili preko poruka. Moliću se za celu tvoju porodicu da nađete Gospoda i utehu u svoj toj muci i da te Anđeo čuvar spoji sa nekim iz tvoje okoline ko će ti biti iskren prijatelj i podrška, kao pomoć od Boga. Anđeli su oko tebe…  Ali znam na šta misliš kad kažeš da ih često ne osećaš. Van liturgije, ja ih nekako lakše „osećam“ uz pomoć muzike, uglavnom crkvenog pojanja.

      Ljubimo jedni druge da bismo jednodušno ispovedali

      Želim ti mir i utehu od Gospoda.

      Број корисника који су захвалили аутору: 1
      #2262
      Jana Vukomanovic
      Учесник

        Brate Predraže* greška.

        #2263

        Помаже Бог, драга сестро Јано

        Brate Predrage, pa naravno da nema iskustvo i da ne ume da se hrišćanski postavi – zato nam se i obraća ovde? Čemu ponavljanje onoga što je ona već rekla – njoj već jeste krivo zbog njenog muža, to je jasno iz teksta?

        Ако си прочитала све што је написала, а ја прихватам грешку ако сам погрешно схватио, она не зна шта је разлог мужевљевог раздражљивог понашања, и све увреде схвата лично, још ако децу почне да вређа, то је још више докусури. Мој савет је само да прво она разуме, а онда и своју децу да поучи, да мужевљево понашање долази од наговор демона, и никакво вербално узвраћање неће га примирити, већ само молитва и љубав. И то је почетак преобраћања супруга. Схватио сам да она нема снаге за наставак борбе, која дуго траје, јер се не бори за себе само, већ и за децу, а и супруга. Зато јој и саветујем да у тим тренуцима када посустаје или не осећа утеху за све кроз шта пролази или чита химну љубави Апостола Павла или припадне усрдној молитви Господу или Мајци Божијој.

        Iskreno, ne razumem kako neko može da ostane ravnodušan na ovakve priče i da nema osećaja za tuđe stradanje i dušu koja vapi za pomoću

        Не знам да ли се ово односило на мене, надам се да није јер се не препознајем у томе, али ако јесте, да одговорим, да сам равнодушан према ономе што пише, не бих јој ни писао, јер ме не би интересовало, а ако мој стил писања указује на мањак осећаја или недостатак истих, онда прости што си стекла такав утисак, јер о томе не водим рачуна, битно ми је да оно што пишем допре до људи да увиде где је проблем и да нађу начин да га реше у Христу. Ако им мој савет помогне слава Богу, ако не бар су покушали другачији приступ од свог.

        ne vredi pričati kako je Hristos vaskrsao i da je On tu pored nje ako je žena već rekla da ona to ne oseća (zato se i obratila za pomoć). Time naravno ne želim da umanjim prisustvo Hrista – daleko od toga – samo želim da istaknem ono ključno a to je da ona to ne oseća. Zato joj pomozimo u tome

        Али ако она не осећа присуство или утеху Христово, како ћемо јој онда ми помоћи, или било ко? Зато и треба причати да је Христос присутан увек и да нас увек теши, то што ми не осећамо утеху Божију у свакој тешкој ситуацији, то је Божија воља, да још више вапимо и молимо за помоћ Христово, да се покаже вера наша у тим ситуацијама, а да не падамо у маловерност или не дај Боже да одступимо од вере.

        Овде се не постављам као учитељ или као бољи од других, не дао Бог, само говорим из свог искуства, или шта сам прочитао код светих Отаца или у Библији, а шта би било корисно у датој ситуацији и то у форми савета као сабрат који саосећа туђу муку и искушења јер и сам кроз иста или слична пролазим, јер се против истог непријатеља боримо.

        Немој драга сестро ово погрешно да протумачиш, јер сам осећао потребу да ти одговорим не као да се правдам или да се браним од нечега, већ што је ово у питању интернет комуникација и лако се погрешно протумачи контекст написаног.

        Што се тиче сестре Невене и њене породице, Господ ће то уредити на добро, наше молитве могу да убрзају тај процес, али све је у Господњим рукама, и Господ зна зашто све то допушта и када ће привести крај искушењима, наше није да испитујемо судове Божије, већ да се молимо и да никад не престанемо да се молимо за милост Господњу.

        Простите ми грешноме и молите се за мене

        #2264

        Зна се шта је православни Господу угодни брак. Ако муж бије жену и одбацује и малтретира вербално једно дете, а и остала гледају како тата малтретира маму, то онда није православна хришћанска заједница.
        Није Ваше, сестро, да трпите и да се подвизујете у израбљивању, потцењивању и малтретирању. Довољан је подвиг што сте родитили децу и што сада бринете о њима. Па онда, имате и ваша друга интересовања, итд. Можете се у томе подвизивати.
        Овде сте се обратили за прву помоћ јер нисте могли да издржите, али даље, разговарајте са неким озбиљним духовником и социјалним радником.
        Као што видите, има свакаквих људи овде, као што је овај који мене прозива, који превиђа неке чињеница и релативизује стање које сте описали. Ко зна да ли има искуства у браку, какво је његово животно искуство и знање, а дели савете.
        Ја сам професор у школи и моје мишљење је да деца не треба да одрастају у таквој атмосфери.

        Хришћански је развести се и водити живот у миру. Разводе се и православци. Колико само има разведених монаха и монахиња? Разводе се и други припадници веома конзервативних верских заједница. И ортодоксни јевреји и муслимани.

        Ви имате своја интересовања и децу о којој бринете.и не треба ништа више од тога да трпите.

        Број корисника који су захвалили аутору: 1
        #2266
        Ljilja
        Учесник

          Danice, za razliku od brata Milorada, ja mislim da ti nisi zalutala na ovaj sajt i da je bolje što si ovde nego na drugom mestu. Ne smatraj to što ovo pišem kao odgovor tebi, za prozivku, jer to nije samo odgovor tebi. Čak i da Nevena želi da se razvede, što nije slučaj, citiraću te:“..ako si u mogućnosti, razvedi se.“ Ovaj potreban uslov nije ispunjen: Uzdati se u to da će dugoročno da te zbrine i zaštiti (fizički, finansijski…) ova država je nerealno. Koju alternativu ima žena sa 3 bebe i sinom? Treba razmišljati nekoliko poteza unapred. Slažem se da deca ne treba da odrastaju u ovakvoj atmosferi, ali mislim da ovaj brak može da se mnogo poboljša uz savetodavnu pomoć i postane zajednica koja se ne zasniva na trpljenju nego na ljubavi. Pozdrav svima.

          #2267

          Помаже Бог!

          Можда нема никакве потребе да се брани „овај који мене прозива“, а који се зове Милорад и није сакрио своје име.  Моје је мишљење да је нормално да се међусобно именујемо.  Сестро Данице, твоје отписивање мог имена је исто што и отписивање мене самог.  Тако ли се у школи ословљавате?

          Могу мислити како се осећа сестра Анђелија поред ове наше расправе!

          Ја имам 60 година, и 30-годишње искуство у браку и одгајању деце – такође у грешењу при одгоју, а радио сам и у школи, те знам чему школа данас учи и децу и родитеље.  Твоје речи, сестро Данице, су, на моју жалост, класичне речи једног данашњег наставника/професора, или социјалног радника, који на брак гледају са тачке гледишта закона овог света, а никако са тачке закона Божијег и многовековног искуства православне цркве.  Испада да је свима лако и лепо да читају о подвизима хришћанских мајки и супруга, све док се проблем не деси овде у близини, а тада је „она друга страна“ тиранин, угњетавач, безосећајно људско биће,…

          Не сматрам да неко МОРА да трпи све и било шта у браку, нити сам то рекао, али трпљење ЈЕСТЕ једна од основних врлина о којој сви говоримо.  После свега, има неодољив утисак да је сестра Анђелија исказала више православног осећаја за живот и брак од свих нас, а да јој је ваистину потребна сродна душа која ће јој бити духовно и физички близу.  Колико је до мене грешног, молићу Господа за то, и да брат Славко постане истински брат у Христу својој жени.

          На крају, и не чудим се што се ово дешава међу нама.  Ево, почео је пост, у којем бисмо требали да сабирамо духовне дарове, а оно … цврц!  Већ виђено и доживљено много пута.

          Молимо Господа да нам опрости склизнуће.

          Милорад

          Број корисника који су захвалили аутору: 1
          #2268

          Из гордости заборавих на најважније:

          Опрости, сестро Данице, на првој реченици моје раније поруке – оној која помиње „залуталост“.

          Није то достојно мене који кажем да тежим Спасењу, а тиме сам се само сврстао у стоку.

          Милорад

          #2275
          Ljilja
          Учесник

            <p class=“MsoNormal“><span style=“font-size: 13.5pt; line-height: 107%; font-family: ‘Palatino Linotype’,serif; color: #444444; background: white;“>„Da, sestro Ljiljo, bas to govori, kako bi propali da nije njega kako nas je spasao i sve te stvari kako ste to prepoznali?“ </span></p>
            <p class=“MsoNormal“><span style=“font-size: 13.5pt; line-height: 107%; font-family: ‘Palatino Linotype’,serif; color: #444444; background: white;“>-Nikakva si domaćica, ne znaš ti šta je domaćica, loša si majka, deca ti stalno plaču, u krevetu si ko vreća, a ako nisi onda si prljava kurva koja je ko zna šta sve radila i sa koliko muškaraca, drugarice su ti bezveze, sestre te upropašćuju, isti si otac ili majka (koji su oboje nikakvi), beskorisna si… sreća tvoja pa si se udala za njega i sad nosi i tebe i tvoju decu na grbači, ni to ne ceniš… Kad te čovek pogleda, kako da se ne iznervira i da te ne udari, a onda je on kriv što deca plaču! Odvajaš decu od njega. Svi znaju da je on dobar čovek, miran i tih, samo zbog tebe poludi. Mogao je da bira koju ženu je hteo…- i tako svaki dan dok nije zdrobio svaki segment tvog samopouzdanja i dok nisi počela da pomišljaš da sebi oduzmeš život. Jedino što si tad mogla da uradiš je da se uzdaš u Njega – Boga. Jer tako bilo sestrice slatka? Dobro zapamti, OVO NEMA VEZE SA TOBOM. Isto je govorio i prvoj ženi, koja je to trpela jer je bila „kriva“ što nemaju dece, isto bi govorio i da je oženio nevinu ženu, i da mu žena zaradjuje 2000 evra mesečno i idu u hotel sa 5 zvezdica na more. Sveštenik te je savetovao, potpuno si se odrekla svoje ličnosti, nešto je postalo bolje, a nešto gore i nje dovelo do rešenja. To je zato što je na njega samo nakalemljeno hrišćanstvo, a kroz debelac još teku paganski sokovi – zato ne razume jezik kojim mu govoriš i samo se razljuti, kao što se upišana beba ljuti što je ne razumeš kad misliš da ona hoće da sisa. Ovo ti govorim, ne zato da te zabrinem, nego da shvatiš da mi je vaša situacija potpuno jasna. Kod vas je sad sve naglavačke i istumbano, ali kad se okrene na noge, postaće normalno, a onaj kalem ima da preuzme celo drvo (kao što kod kalemljenih drveta biva) i rodiće se mnogo plodova. Da kažem nešto i u njegovu odbranu, dobro si procenila da ima dobru dušu. Ali shvati, ti se daviš i glava ti je iznad vode samo zato što se držiš za vertikalu ka Gospodu. Bog daje čoveku onoliko koliko može da izdrži, ali nisam sigurna da bi ti mogla da izdržiš dodatni teret, zato te je i poslao na ovaj sajt – Moraš nešto da preduzmeš odmah. Ako se još malo natovariš možda potoneš, a deca ostanu njemu na milost i nemilost. Znači izlaza ima. Rešenje je u tome da njegov bol umanjiš, onda ga on neće izlivati na tebe (ti crkni) i tad će nastati tačka preokreta i ništa više neće biti naglavačke. Seti se „danas smo ja i on jeli mozda kao nikada do sada cak me je i poljubio</span>“. Plači tako da sa duše svoje muku i tugu spereš, ali ne plači dugo i tako da te to vodi u očaj. Bog je s tobom – a njegova je poslednja reč. Tvoja sestra Ljilja</p>

            #2285
            Bodin Kravljanac
            Учесник

              Драга сестро Анђелијо Невена,

              почео бих речима руске песникиње Марине Цветајеве: ,,Волети значи видети човека онаквог каквим га је Бог замислио, а родитељи нису успели да га начине.“ По овоме је лако проверавати наше унутрашње стање и расположење према другоме – тим пре ако је тај неко наш супружник.

              Дуго сам размишљао шта и да ли да уопште нешто напишем, јер се нисам женио, нисам компетентан, иако сам видео много успешних, али и још више пропалих бракова. Жена је од самог почетка била стуб породице, што се на твом примеру показује јасно као светиљка у ноћи. Ако се стуб пољуља и кућа ће се трести, зидови пуцати – но шта ако сам домаћин удара у стуб? Заиста је у опасности да му се све сручи на главу и затрпа га, био свестан тога или не. И све око њега. Можеш ти деци објашњавати да ,,тата не мисли стварно тако“, али она нису глупа, виде да тата сасвим мисли тако и – уче се од њега. А и од тебе. И одрастају гледајући слику на којој њихов отац шамара њихову мајку. Томе мораш одлучно да станеш на пут. Не мора да значи да ће копирати тај модел у будућности, може и потпуно супротно да буде, али одрастају у анксиозности и страху. То није за људе, поготово не хришћанине. Даље, та трабуњања да се мора трпети су измислиле кукавице, да би себе оправдавале. Говорити да такав треба да буде хришћански брак је ружење и срамоћење Свете Тајне и Господа који ју је установио и, просто, глупост. Требају се трпети туђе нарави, свакако, али не нужно и туђа дела. Негде, ипак, мораш да повучеш црту, а ти сама одреди где ће она бити. Није ово наговарање да се свађаш са мужем. Далеко од тога. Није он тип човека где би то учинило било какву корист. Посебно ако је демонски утицај на њега заиста јак. Дивље звери се обраћају у питоме људском кроткошћу, али, пре свега и најважније: одлучношћу. Мислим да би требало да седнеш, много да поразмислиш докле заиста можеш и смеш да му попушташ, а где да га зауставиш. Немој се лишавати ни подршке мудрих људи из ваше околине, пре свега његове сестре, јер га од свих најбоље познајеш управо ти, па потом његова фамилија и ваши пријатељи. Ми смо овде само површни саветодавци.

              Пргавим људима је опасно безрезервно подилазити, т.ј. неразумно хранити њихов его. Јесте, избегава се аутоматска детонација тог ,,бурета барута“, ал’ не тако што ћемо да дувкамо у запаљен фитиљ и надамо се да ће се угасити. Да би се спречила експлозија, барут се кваси. Пронађи шта твог мужа ,,кваси“ и примењуј. Опет са одређеном дозом, и ту се може претерати. Компликовано је, јесте. Сујетну особу не смеш ни да хвалиш, ни да не хвалиш, ни да кудиш, ни да не кудиш… Они искренији одмах направе хаос, неискрени негде са стране. Много мудрости овде треба. То, вала, уме да буде крст од пуне храстовине. Али Бог је, хвала Му, вама женама и дао такву мудрост, јер вас је од старта одредио да будете онај споменути стуб. Мушкарци, опет, имају другу врсту мудрости, али то је друга тема.

              Да закључим, свесна си да се бориш за себе, свог мужа и ваших укупно четворо деце (рачунајући и твог сина). Бори се лавовски, као што и сада чиниш, и спашавај шта и колико можеш. Не заборави да и твој муж има исту такву слободну вољу као и ти и ако нешто неће – пусти га. Треба знати и кад закочити. Моја мајка је трпела алкохолизам мог оца читавих десетак година, он би правио ужасне сцене, па би се на по два-три месеца примирио, био мањи од маковог зрна – прави француски џентлмен, па онда поново, све у круг. Док једаред није баш претерао и моја мајка сутрадан отишла и поднела за развод. Резултат свега тога је да је престао потпуно да пије, унормалио се сасвим, додуше, брак је ту био завршен, али је пресекла и – спасла га од теже пропасти. А и нас. А својим трпљењем није ништа постигла. Стога преиспитај и ти своје трпљење и друге особине да ли су вам и колико и до које мере на корист, па их са расуђивањем примењуј. Знамо како је Господ рекао: ,,Будите, дакле, мудри као змије и безазлени као голубови.“

              Ово сам све мало драматично написао, таква је природа интернета (а и нас Срба, вала) – не мора баш све толико ,,бити или не бити“ да буде. Има једна жена у Америци, мислим, што је свом сестрићу и његовој жени за венчање поклонила кутију са натписом ,,Не отварајте пре прве несугласице.“ Наравно, они су на то и заборавили, уствари се више стидели да отворе кутију, сетили се тек после доброг броја година (и мало више свађа, како сами кажу) и кутију отворили. Унутра су биле две чаше за вино, још неке ствари и две поруке. За њу: ,,Драга, наручи пицу или шта год волите да једете и спреми купку.“ Њему: ,,’Ајде иди по цвеће и вино.“ Није све увек баш тако компликовано, ал’ некад и заборавимо да није. Подсети понекад мужа и себе на то.

              Бог нека вас чува.

              Број корисника који су захвалили аутору: 3
              #2290

              Помаже Бог!

              Можда нема никакве потребе да се брани „овај који мене прозива“, а који се зове Милорад и није сакрио своје име.  Моје је мишљење да је нормално да се међусобно именујемо.  Сестро Данице, твоје отписивање мог имена је исто што и отписивање мене самог.  Тако ли се у школи ословљавате?

              Могу мислити како се осећа сестра Анђелија поред ове наше расправе!

              Ја имам 60 година, и 30-годишње искуство у браку и одгајању деце – такође у грешењу при одгоју, а радио сам и у школи, те знам чему школа данас учи и децу и родитеље.  Твоје речи, сестро Данице, су, на моју жалост, класичне речи једног данашњег наставника/професора, или социјалног радника, који на брак гледају са тачке гледишта закона овог света, а никако са тачке закона Божијег и многовековног искуства православне цркве.  Испада да је свима лако и лепо да читају о подвизима хришћанских мајки и супруга, све док се проблем не деси овде у близини, а тада је „она друга страна“ тиранин, угњетавач, безосећајно људско биће,…

              Не сматрам да неко МОРА да трпи све и било шта у браку, нити сам то рекао, али трпљење ЈЕСТЕ једна од основних врлина о којој сви говоримо.  После свега, има неодољив утисак да је сестра Анђелија исказала више православног осећаја за живот и брак од свих нас, а да јој је ваистину потребна сродна душа која ће јој бити духовно и физички близу.  Колико је до мене грешног, молићу Господа за то, и да брат Славко постане истински брат у Христу својој жени.

              На крају, и не чудим се што се ово дешава међу нама.  Ево, почео је пост, у којем бисмо требали да сабирамо духовне дарове, а оно … цврц!  Већ виђено и доживљено много пута.

              Молимо Господа да нам опрости склизнуће.

              Милорад

              Брате Милораде,

              Нисам Вас именовала јер би ми било непријатно да Вас издавјам и да моја изјава звучи као напад. Само сам себе желела да одбраним. То је све.

              Друга ствар, мени звучи као да Ви мене нападате, а мислим да предалеко идете са закључцима на основу овога што сам писала.
              Не кажем да не треба имати разумевања за другу особу, али разумевање није оправдање за злостављање.

              #2292
              Ančika
              Учесник

                <p style=“text-align: left;“>Draga Andjelija, lepo nadji advokata i naplati alimentaciju od tog coveka sto sa njim imas dete. Treba advokatu da se obratis, ne znam blizu koga veceg grada zivis, negde imas i besplatna pravna savetovalista. Druga stvar, naravno da covek treba da trpi i zna se sta, ali samare/batine/psihicko ili bilo kakav oblik fizickog nasilja(ovde mislim i na silovanje u braku) ne treba da trpi. Bolje sa svojom decom da zivis od jedne vekne hleba, nego da trpis jednu samozivu osobu, koja hoce da njoj sve bude potaman. Kada se pokrenes, mnoga ce ti se vrata otvoriti. Znam da se sada nalazis u slepoj ulici i da ne znas kuda udaras, ali ti si jedna zena, ciji je zivot vrlo vredan, koja mora da pozivi dugo i da bude psihicki i fizicki  zdrava, da moze pomoci svojoj deci da izadju na pravi put. A bolesna im ne mozes pomoci. Ne znam koliko imas godina i da li imas podrsku od oca, majke, brata ili sestre, da sa nekim popricas, da vidis odakle da pocnes. Da li bi mogla negde da se zaposlis?</p>

                Број корисника који су захвалили аутору: 1
                #2325

                Господе Исусе Христе, ради молитава Пресвете Богородице, матере Твоје, Светога Јована Крститеља и Претече и Пророка Твога, Светога Василија Острошког Чудотворца и свих светих анђеоских сила, помилуј слуге Твоје Славка, Анђелију (Невену), Лазара, Тијану, Татјану и Василија.

                Пошаљите прилог:
                Број корисника који су захвалили аутору: 2
                #2329
                andjelija.ltt
                Учесник

                  <p style=“text-align: right;“>Vecinu stvari sam naucila sama. Shvatala sama.zato sam se i vezala za veru, nekako je meni to sve doslo tako lako za shvatanje ne umem da pojasnim. Inace sam u skoli bila djak generacije,znaci nemam problem sa shvatanjem stvari. Ne,niko mi nije pomagao. Ucila sam i svetih knjiga kao sto su LESTVICA,DIBROTOUMLJE, UNUTRASNJA BORBA ,I SL.. da ne nabrajam.prvu ispivest sam nacinila sa nekom prevelikom( d atako nazovem ) energijom ,nesto me je stravicno vuklo ka tome.znaci nemam duhovnika nemam nikoga i smatram to ogromnom privilegijom onih koji to imaju.opet na to gledam kao na blagoslov sa neke strane jer nisam zastranika nigde (ako neko nauk krene da proucava moze na svasta naici,mene je bog nekako nagradio d aumem da rasudim sta je dobro a sta ne u svoj toj literaturi masa glupisti o meditaciji new age religijama i sl)  imala sam tu mogucnost da jednom ilo dva puta popricam sa svestenikom nasamo , i tada sam dobila potvrdu da idem oravim putem.ne mislim da je razvod opcija,pa cak ni po cenu orevare. Ai da,smatram da ga demon vrti oko malog prsta.isto tako smatram da mozda je moguce molitvom postom i cvrstom verom i da gospod i njega probudi kao i mene u jednom momentu. .oept cu reci da je promena ogromna na spram toga sto je bilo pre.nemam podrsku oca i majke , otac mi je daleko majka na kosovu i dalje( sa kosova dolazim) .oprostite ako zaboravim nekome d aodgovrim ne znam iz kog razloga mi nisu stizala obavestenja. Sada cu sve redom iscitati</p>

                  Број корисника који су захвалили аутору: 1
                Гледање 16 чланака - 16 до 30 (од 68 укупно)
                • Морате бити пријављени да бисте одговорили у овој теми.