NASLOVNA » Brak

Brak

Forumi DRUŽENJE ČLANOVA Brak

Gledanje 16 članaka - 16 do 30 (od 68 ukupno)
  • Autor
    Poruke
  • #2259

    Sestro,

    Nemam brak i nisam niko da te savetujem. Možda iz mene i govori demon. Ali ako si u mogućnosti, razvedi se. I živi čisto i u miru, predana radu i vaspitanju dece. Kako ja razumem, taj muž je samo element koji kvari tvoju čistotu i oddaje muku, a pritom te je obavezao drugom decom, a onda maltretira i tebe i prvo tvoje dete. Žena nije vreća za udaranje iza seksualno pražnjenje. Ti bi čistije živela i bez seksualnih odnosa i bez udaranja i maltretiranja od te osobe.
    Praštaj mi na ovim mislima.

    #2260

    Sestro Danice,

    da li si ti možda zalutala ovde?

    Da te obavestim, ako nisi to ranije shvatila – ovo je hrišćanski, pravoslavni forum, a to znači nešto sasvim drugo od ovoga što si ti napisala i kako razmišljaš.

    Sestra Nevena ima sasvim ispravan stav prema životu i braku.  Teškoće su joj velike, jer nije lako otrpeti, ali ona zna da „ko pretrpi, spašće se“.

    Da li iz tebe (kao i iz nas drugih) govori demon, ja to ne znam – Bog zna.  Ali ostalo je još svesti u nama da se sećamo Božijih zapovesti i zakonitosti spasenja.  Ovde jedni druge pomažemo molitvom, a po nekad se nađe i po koji dobar savet.

    Logika tvojih reči je logika „ja ću sam protiv sveta, svi su loši a samo sam ja dobar“, a to nije ono što nas je Gospod naučio.  Upravo suprotno!

    Milorad

    #2261

    Draga sestro u Hristu…

    Nije mi lako nakon samo čitanja ovih tekstova, kamoli kad bih doživela neku od situacija koje si opisala… Tebi je preko potrebno saosećanje. Potreban ti je sam Hristos, da te okrepi i da snagu. Sve što ja mogu da ponudim je moje saosećanje, molitva, i razgovor.  Ali verujem da se kroz ta dela Hristos upravo i projavljuje („jer gde je dvoje ili troje sabrano u moje ime, tu sam i ja“). Verovatno si se zato podsvesno i obratila ovde. Kao što si sama rekla,  tvoja duša traži utehu. Nadam se da ćeš je ubrzo naći. Opet priznajem – ja ovako nešto ne bih izdržala ni u snu, ja za mnooogo manje ropćem i bivam nokautirana. Zato sada vidim da je zaista svakom dato samo onoliko koliko može da podnese. Meni u najtežim trenucima kad sam sama, osim molitve, prija i čitanje psalama. Možda u njima nađeš delić utehe.

    Posebno me pogađa da čujem koliko ta deca pate –  deca su mi slaba tačka; znam veoma dobro šta znači suza deteta koje strada i to me gađa u srž – verujem da je svakoj majci ili ženi sa probuđenim majčinskim instinktom tako. Da li oni imaju drugare s kojima mogu da provode vreme? Da li možete da im priuštite neke pravoslavne dečije  slikovnice ili žitije svetitelja za decu – ako su dovoljno velika da čitaju? Mogu vam  i ja poslati neke… ako naravno to ne bi razljutilo tvog muža i stvorilo još goru situaciju… ne znam šta drugo da ponudim…

    Brate Predrage, pa naravno da nema iskustvo i da ne ume da se hrišćanski postavi – zato nam se i obraća ovde? Čemu ponavljanje onoga što je ona već rekla – njoj već jeste krivo zbog njenog muža, to je jasno iz teksta? Te reči suve konstatacije ne pomažu mnogo u ovakvoj situaciji, a znam iz ličnog iskustva da mogu da dodaju so na ranu. Tek je 3,4 godine u veri kako je rekla – i pretpostavljam da je sve morala sama (uz pomoć Božiju) da nauči, s obzirom u kakvoj je situaciji? Iskreno, ne razumem kako neko može da ostane ravnodušan na ovakve priče i da nema osećaja za tuđe stradanje i dušu koja vapi za pomoću (ali to je samo moja malenkost, prostite i meni grešnoj, i ja sam početnik u veri) – ne vredi pričati kako je Hristos vaskrsao i da je On tu pored nje ako je žena već rekla da ona to ne oseća (zato se i obratila za pomoć). Time naravno ne želim da umanjim prisustvo Hrista – daleko od toga – samo želim da istaknem ono ključno a to je da ona to ne oseća.  Zato joj pomozimo u tome. Podsećam na knjigu o Jovu kao lekciju za sve nas:

    Koliko se takvih naslušah beseda, kako ste mi svi vi mučni tešioci! Ima li kraja tim riječima ispraznim?

    <b>I ja bih mogao govoriti kao vi, da ste na mom mjestu, gomilati na vas riječi i mahati glavom na vas,     </b>

    <b>Mogao bih vas hrabriti ustima svojim, i micanje usana mojih olakšalo bi bol vaš.</b>

    <b>Ako govorim, neće odahnuti bol moj; ako li prestanem, hoće li otići od mene?</b>

    <b>A sada me je umorio; opustošio si sav zbor moj.“</b>

    <b>(…)</b>
    <b>
    „I sjeđahu kod njega na zemlji sedam dana i sedam noći, i nijedan mu ne progovori riječi, jer viđahu da je velika njegova bol.“</b>

    Kao što rekoh nažalost pretpostavljam da jedino na šta ona može da se osloni su spisi – Sveto pismo i Sveti Oci, a iz mog skromnog iskustva znam, iako su od suštinske važnosti za nas vernike i koliko god duhovne koristi oni donosili, ipak je teže učiti samog sebe bez podrške ili duhovnog oca ili makar drugih vernika, i uspešno praktikovati određene stvari za koje znamo samo iz teksta (iako znam da to nije bilo koji tekst, ali i dalje je teško bez živog primera). Što reče apostol Pavle, „Jer ako imate i trista učitelja u Hristu, ali nemate mnogo otaca„. Duhovni otac je taj koji nam je potreban; onaj koji nas primerom uči i vodi i sastradava sa nama; učitelja već imamo puno.

    Kad smo već kod toga, sestro Nevena, da li imaš duhovnog oca? Ako ne, kakav je odnos sa tvojim sveštenikom kod kog se ispovedaš? Da li možeš sa njim da pričaš o svojoj situaciji?

    Ako ti nekad zatreba, kad te uhvati usamljenost, možemo se čuti preko telefona ili preko poruka. Moliću se za celu tvoju porodicu da nađete Gospoda i utehu u svoj toj muci i da te Anđeo čuvar spoji sa nekim iz tvoje okoline ko će ti biti iskren prijatelj i podrška, kao pomoć od Boga. Anđeli su oko tebe…  Ali znam na šta misliš kad kažeš da ih često ne osećaš. Van liturgije, ja ih nekako lakše „osećam“ uz pomoć muzike, uglavnom crkvenog pojanja.

    Ljubimo jedni druge da bismo jednodušno ispovedali

    Želim ti mir i utehu od Gospoda.

    Broj korisnika koji su zahvalili autoru: 1
    #2262

    Brate Predraže* greška.

    #2263

    Pomaže Bog, draga sestro Jano

    Brate Predrage, pa naravno da nema iskustvo i da ne ume da se hrišćanski postavi – zato nam se i obraća ovde? Čemu ponavljanje onoga što je ona već rekla – njoj već jeste krivo zbog njenog muža, to je jasno iz teksta?

    Ako si pročitala sve što je napisala, a ja prihvatam grešku ako sam pogrešno shvatio, ona ne zna šta je razlog muževljevog razdražljivog ponašanja, i sve uvrede shvata lično, još ako decu počne da vređa, to je još više dokusuri. Moj savet je samo da prvo ona razume, a onda i svoju decu da pouči, da muževljevo ponašanje dolazi od nagovor demona, i nikakvo verbalno uzvraćanje neće ga primiriti, već samo molitva i ljubav. I to je početak preobraćanja supruga. Shvatio sam da ona nema snage za nastavak borbe, koja dugo traje, jer se ne bori za sebe samo, već i za decu, a i supruga. Zato joj i savetujem da u tim trenucima kada posustaje ili ne oseća utehu za sve kroz šta prolazi ili čita himnu ljubavi Apostola Pavla ili pripadne usrdnoj molitvi Gospodu ili Majci Božijoj.

    Iskreno, ne razumem kako neko može da ostane ravnodušan na ovakve priče i da nema osećaja za tuđe stradanje i dušu koja vapi za pomoću

    Ne znam da li se ovo odnosilo na mene, nadam se da nije jer se ne prepoznajem u tome, ali ako jeste, da odgovorim, da sam ravnodušan prema onome što piše, ne bih joj ni pisao, jer me ne bi interesovalo, a ako moj stil pisanja ukazuje na manjak osećaja ili nedostatak istih, onda prosti što si stekla takav utisak, jer o tome ne vodim računa, bitno mi je da ono što pišem dopre do ljudi da uvide gde je problem i da nađu način da ga reše u Hristu. Ako im moj savet pomogne slava Bogu, ako ne bar su pokušali drugačiji pristup od svog.

    ne vredi pričati kako je Hristos vaskrsao i da je On tu pored nje ako je žena već rekla da ona to ne oseća (zato se i obratila za pomoć). Time naravno ne želim da umanjim prisustvo Hrista – daleko od toga – samo želim da istaknem ono ključno a to je da ona to ne oseća. Zato joj pomozimo u tome

    Ali ako ona ne oseća prisustvo ili utehu Hristovo, kako ćemo joj onda mi pomoći, ili bilo ko? Zato i treba pričati da je Hristos prisutan uvek i da nas uvek teši, to što mi ne osećamo utehu Božiju u svakoj teškoj situaciji, to je Božija volja, da još više vapimo i molimo za pomoć Hristovo, da se pokaže vera naša u tim situacijama, a da ne padamo u malovernost ili ne daj Bože da odstupimo od vere.

    Ovde se ne postavljam kao učitelj ili kao bolji od drugih, ne dao Bog, samo govorim iz svog iskustva, ili šta sam pročitao kod svetih Otaca ili u Bibliji, a šta bi bilo korisno u datoj situaciji i to u formi saveta kao sabrat koji saoseća tuđu muku i iskušenja jer i sam kroz ista ili slična prolazim, jer se protiv istog neprijatelja borimo.

    Nemoj draga sestro ovo pogrešno da protumačiš, jer sam osećao potrebu da ti odgovorim ne kao da se pravdam ili da se branim od nečega, već što je ovo u pitanju internet komunikacija i lako se pogrešno protumači kontekst napisanog.

    Što se tiče sestre Nevene i njene porodice, Gospod će to urediti na dobro, naše molitve mogu da ubrzaju taj proces, ali sve je u Gospodnjim rukama, i Gospod zna zašto sve to dopušta i kada će privesti kraj iskušenjima, naše nije da ispitujemo sudove Božije, već da se molimo i da nikad ne prestanemo da se molimo za milost Gospodnju.

    Prostite mi grešnome i molite se za mene

    #2264

    Zna se šta je pravoslavni Gospodu ugodni brak. Ako muž bije ženu i odbacuje i maltretira verbalno jedno dete, a i ostala gledaju kako tata maltretira mamu, to onda nije pravoslavna hrišćanska zajednica.
    Nije Vaše, sestro, da trpite i da se podvizujete u izrabljivanju, potcenjivanju i maltretiranju. Dovoljan je podvig što ste roditili decu i što sada brinete o njima. Pa onda, imate i vaša druga interesovanja, itd. Možete se u tome podvizivati.
    Ovde ste se obratili za prvu pomoć jer niste mogli da izdržite, ali dalje, razgovarajte sa nekim ozbiljnim duhovnikom i socijalnim radnikom.
    Kao što vidite, ima svakakvih ljudi ovde, kao što je ovaj koji mene proziva, koji previđa neke činjenica i relativizuje stanje koje ste opisali. Ko zna da li ima iskustva u braku, kakvo je njegovo životno iskustvo i znanje, a deli savete.
    Ja sam profesor u školi i moje mišljenje je da deca ne treba da odrastaju u takvoj atmosferi.

    Hrišćanski je razvesti se i voditi život u miru. Razvode se i pravoslavci. Koliko samo ima razvedenih monaha i monahinja? Razvode se i drugi pripadnici veoma konzervativnih verskih zajednica. I ortodoksni jevreji i muslimani.

    Vi imate svoja interesovanja i decu o kojoj brinete.i ne treba ništa više od toga da trpite.

    Broj korisnika koji su zahvalili autoru: 1
    #2266
    Ljilja
    Učesnik

      Danice, za razliku od brata Milorada, ja mislim da ti nisi zalutala na ovaj sajt i da je bolje što si ovde nego na drugom mestu. Ne smatraj to što ovo pišem kao odgovor tebi, za prozivku, jer to nije samo odgovor tebi. Čak i da Nevena želi da se razvede, što nije slučaj, citiraću te:“..ako si u mogućnosti, razvedi se.“ Ovaj potreban uslov nije ispunjen: Uzdati se u to da će dugoročno da te zbrine i zaštiti (fizički, finansijski…) ova država je nerealno. Koju alternativu ima žena sa 3 bebe i sinom? Treba razmišljati nekoliko poteza unapred. Slažem se da deca ne treba da odrastaju u ovakvoj atmosferi, ali mislim da ovaj brak može da se mnogo poboljša uz savetodavnu pomoć i postane zajednica koja se ne zasniva na trpljenju nego na ljubavi. Pozdrav svima.

      #2267

      Pomaže Bog!

      Možda nema nikakve potrebe da se brani „ovaj koji mene proziva“, a koji se zove Milorad i nije sakrio svoje ime.  Moje je mišljenje da je normalno da se međusobno imenujemo.  Sestro Danice, tvoje otpisivanje mog imena je isto što i otpisivanje mene samog.  Tako li se u školi oslovljavate?

      Mogu misliti kako se oseća sestra Anđelija pored ove naše rasprave!

      Ja imam 60 godina, i 30-godišnje iskustvo u braku i odgajanju dece – takođe u grešenju pri odgoju, a radio sam i u školi, te znam čemu škola danas uči i decu i roditelje.  Tvoje reči, sestro Danice, su, na moju žalost, klasične reči jednog današnjeg nastavnika/profesora, ili socijalnog radnika, koji na brak gledaju sa tačke gledišta zakona ovog sveta, a nikako sa tačke zakona Božijeg i mnogovekovnog iskustva pravoslavne crkve.  Ispada da je svima lako i lepo da čitaju o podvizima hrišćanskih majki i supruga, sve dok se problem ne desi ovde u blizini, a tada je „ona druga strana“ tiranin, ugnjetavač, bezosećajno ljudsko biće,…

      Ne smatram da neko MORA da trpi sve i bilo šta u braku, niti sam to rekao, ali trpljenje JESTE jedna od osnovnih vrlina o kojoj svi govorimo.  Posle svega, ima neodoljiv utisak da je sestra Anđelija iskazala više pravoslavnog osećaja za život i brak od svih nas, a da joj je vaistinu potrebna srodna duša koja će joj biti duhovno i fizički blizu.  Koliko je do mene grešnog, moliću Gospoda za to, i da brat Slavko postane istinski brat u Hristu svojoj ženi.

      Na kraju, i ne čudim se što se ovo dešava među nama.  Evo, počeo je post, u kojem bismo trebali da sabiramo duhovne darove, a ono … cvrc!  Već viđeno i doživljeno mnogo puta.

      Molimo Gospoda da nam oprosti skliznuće.

      Milorad

      Broj korisnika koji su zahvalili autoru: 1
      #2268

      Iz gordosti zaboravih na najvažnije:

      Oprosti, sestro Danice, na prvoj rečenici moje ranije poruke – onoj koja pominje „zalutalost“.

      Nije to dostojno mene koji kažem da težim Spasenju, a time sam se samo svrstao u stoku.

      Milorad

      #2275
      Ljilja
      Učesnik

        <p class=“MsoNormal“><span style=“font-size: 13.5pt; line-height: 107%; font-family: ‘Palatino Linotype’,serif; color: #444444; background: white;“>„Da, sestro Ljiljo, bas to govori, kako bi propali da nije njega kako nas je spasao i sve te stvari kako ste to prepoznali?“ </span></p>
        <p class=“MsoNormal“><span style=“font-size: 13.5pt; line-height: 107%; font-family: ‘Palatino Linotype’,serif; color: #444444; background: white;“>-Nikakva si domaćica, ne znaš ti šta je domaćica, loša si majka, deca ti stalno plaču, u krevetu si ko vreća, a ako nisi onda si prljava kurva koja je ko zna šta sve radila i sa koliko muškaraca, drugarice su ti bezveze, sestre te upropašćuju, isti si otac ili majka (koji su oboje nikakvi), beskorisna si… sreća tvoja pa si se udala za njega i sad nosi i tebe i tvoju decu na grbači, ni to ne ceniš… Kad te čovek pogleda, kako da se ne iznervira i da te ne udari, a onda je on kriv što deca plaču! Odvajaš decu od njega. Svi znaju da je on dobar čovek, miran i tih, samo zbog tebe poludi. Mogao je da bira koju ženu je hteo…- i tako svaki dan dok nije zdrobio svaki segment tvog samopouzdanja i dok nisi počela da pomišljaš da sebi oduzmeš život. Jedino što si tad mogla da uradiš je da se uzdaš u Njega – Boga. Jer tako bilo sestrice slatka? Dobro zapamti, OVO NEMA VEZE SA TOBOM. Isto je govorio i prvoj ženi, koja je to trpela jer je bila „kriva“ što nemaju dece, isto bi govorio i da je oženio nevinu ženu, i da mu žena zaradjuje 2000 evra mesečno i idu u hotel sa 5 zvezdica na more. Sveštenik te je savetovao, potpuno si se odrekla svoje ličnosti, nešto je postalo bolje, a nešto gore i nje dovelo do rešenja. To je zato što je na njega samo nakalemljeno hrišćanstvo, a kroz debelac još teku paganski sokovi – zato ne razume jezik kojim mu govoriš i samo se razljuti, kao što se upišana beba ljuti što je ne razumeš kad misliš da ona hoće da sisa. Ovo ti govorim, ne zato da te zabrinem, nego da shvatiš da mi je vaša situacija potpuno jasna. Kod vas je sad sve naglavačke i istumbano, ali kad se okrene na noge, postaće normalno, a onaj kalem ima da preuzme celo drvo (kao što kod kalemljenih drveta biva) i rodiće se mnogo plodova. Da kažem nešto i u njegovu odbranu, dobro si procenila da ima dobru dušu. Ali shvati, ti se daviš i glava ti je iznad vode samo zato što se držiš za vertikalu ka Gospodu. Bog daje čoveku onoliko koliko može da izdrži, ali nisam sigurna da bi ti mogla da izdržiš dodatni teret, zato te je i poslao na ovaj sajt – Moraš nešto da preduzmeš odmah. Ako se još malo natovariš možda potoneš, a deca ostanu njemu na milost i nemilost. Znači izlaza ima. Rešenje je u tome da njegov bol umanjiš, onda ga on neće izlivati na tebe (ti crkni) i tad će nastati tačka preokreta i ništa više neće biti naglavačke. Seti se „danas smo ja i on jeli mozda kao nikada do sada cak me je i poljubio</span>“. Plači tako da sa duše svoje muku i tugu spereš, ali ne plači dugo i tako da te to vodi u očaj. Bog je s tobom – a njegova je poslednja reč. Tvoja sestra Ljilja</p>

        #2285

        Draga sestro Anđelijo Nevena,

        počeo bih rečima ruske pesnikinje Marine Cvetajeve: ,,Voleti znači videti čoveka onakvog kakvim ga je Bog zamislio, a roditelji nisu uspeli da ga načine.“ Po ovome je lako proveravati naše unutrašnje stanje i raspoloženje prema drugome – tim pre ako je taj neko naš supružnik.

        Dugo sam razmišljao šta i da li da uopšte nešto napišem, jer se nisam ženio, nisam kompetentan, iako sam video mnogo uspešnih, ali i još više propalih brakova. Žena je od samog početka bila stub porodice, što se na tvom primeru pokazuje jasno kao svetiljka u noći. Ako se stub poljulja i kuća će se tresti, zidovi pucati – no šta ako sam domaćin udara u stub? Zaista je u opasnosti da mu se sve sruči na glavu i zatrpa ga, bio svestan toga ili ne. I sve oko njega. Možeš ti deci objašnjavati da ,,tata ne misli stvarno tako“, ali ona nisu glupa, vide da tata sasvim misli tako i – uče se od njega. A i od tebe. I odrastaju gledajući sliku na kojoj njihov otac šamara njihovu majku. Tome moraš odlučno da staneš na put. Ne mora da znači da će kopirati taj model u budućnosti, može i potpuno suprotno da bude, ali odrastaju u anksioznosti i strahu. To nije za ljude, pogotovo ne hrišćanine. Dalje, ta trabunjanja da se mora trpeti su izmislile kukavice, da bi sebe opravdavale. Govoriti da takav treba da bude hrišćanski brak je ruženje i sramoćenje Svete Tajne i Gospoda koji ju je ustanovio i, prosto, glupost. Trebaju se trpeti tuđe naravi, svakako, ali ne nužno i tuđa dela. Negde, ipak, moraš da povučeš crtu, a ti sama odredi gde će ona biti. Nije ovo nagovaranje da se svađaš sa mužem. Daleko od toga. Nije on tip čoveka gde bi to učinilo bilo kakvu korist. Posebno ako je demonski uticaj na njega zaista jak. Divlje zveri se obraćaju u pitome ljudskom krotkošću, ali, pre svega i najvažnije: odlučnošću. Mislim da bi trebalo da sedneš, mnogo da porazmisliš dokle zaista možeš i smeš da mu popuštaš, a gde da ga zaustaviš. Nemoj se lišavati ni podrške mudrih ljudi iz vaše okoline, pre svega njegove sestre, jer ga od svih najbolje poznaješ upravo ti, pa potom njegova familija i vaši prijatelji. Mi smo ovde samo površni savetodavci.

        Prgavim ljudima je opasno bezrezervno podilaziti, t.j. nerazumno hraniti njihov ego. Jeste, izbegava se automatska detonacija tog ,,bureta baruta“, al’ ne tako što ćemo da duvkamo u zapaljen fitilj i nadamo se da će se ugasiti. Da bi se sprečila eksplozija, barut se kvasi. Pronađi šta tvog muža ,,kvasi“ i primenjuj. Opet sa određenom dozom, i tu se može preterati. Komplikovano je, jeste. Sujetnu osobu ne smeš ni da hvališ, ni da ne hvališ, ni da kudiš, ni da ne kudiš… Oni iskreniji odmah naprave haos, neiskreni negde sa strane. Mnogo mudrosti ovde treba. To, vala, ume da bude krst od pune hrastovine. Ali Bog je, hvala Mu, vama ženama i dao takvu mudrost, jer vas je od starta odredio da budete onaj spomenuti stub. Muškarci, opet, imaju drugu vrstu mudrosti, ali to je druga tema.

        Da zaključim, svesna si da se boriš za sebe, svog muža i vaših ukupno četvoro dece (računajući i tvog sina). Bori se lavovski, kao što i sada činiš, i spašavaj šta i koliko možeš. Ne zaboravi da i tvoj muž ima istu takvu slobodnu volju kao i ti i ako nešto neće – pusti ga. Treba znati i kad zakočiti. Moja majka je trpela alkoholizam mog oca čitavih desetak godina, on bi pravio užasne scene, pa bi se na po dva-tri meseca primirio, bio manji od makovog zrna – pravi francuski džentlmen, pa onda ponovo, sve u krug. Dok jedared nije baš preterao i moja majka sutradan otišla i podnela za razvod. Rezultat svega toga je da je prestao potpuno da pije, unormalio se sasvim, doduše, brak je tu bio završen, ali je presekla i – spasla ga od teže propasti. A i nas. A svojim trpljenjem nije ništa postigla. Stoga preispitaj i ti svoje trpljenje i druge osobine da li su vam i koliko i do koje mere na korist, pa ih sa rasuđivanjem primenjuj. Znamo kako je Gospod rekao: ,,Budite, dakle, mudri kao zmije i bezazleni kao golubovi.“

        Ovo sam sve malo dramatično napisao, takva je priroda interneta (a i nas Srba, vala) – ne mora baš sve toliko ,,biti ili ne biti“ da bude. Ima jedna žena u Americi, mislim, što je svom sestriću i njegovoj ženi za venčanje poklonila kutiju sa natpisom ,,Ne otvarajte pre prve nesuglasice.“ Naravno, oni su na to i zaboravili, ustvari se više stideli da otvore kutiju, setili se tek posle dobrog broja godina (i malo više svađa, kako sami kažu) i kutiju otvorili. Unutra su bile dve čaše za vino, još neke stvari i dve poruke. Za nju: ,,Draga, naruči picu ili šta god volite da jedete i spremi kupku.“ Njemu: ,,’Ajde idi po cveće i vino.“ Nije sve uvek baš tako komplikovano, al’ nekad i zaboravimo da nije. Podseti ponekad muža i sebe na to.

        Bog neka vas čuva.

        Broj korisnika koji su zahvalili autoru: 3
        #2290

        Pomaže Bog!

        Možda nema nikakve potrebe da se brani „ovaj koji mene proziva“, a koji se zove Milorad i nije sakrio svoje ime.  Moje je mišljenje da je normalno da se međusobno imenujemo.  Sestro Danice, tvoje otpisivanje mog imena je isto što i otpisivanje mene samog.  Tako li se u školi oslovljavate?

        Mogu misliti kako se oseća sestra Anđelija pored ove naše rasprave!

        Ja imam 60 godina, i 30-godišnje iskustvo u braku i odgajanju dece – takođe u grešenju pri odgoju, a radio sam i u školi, te znam čemu škola danas uči i decu i roditelje.  Tvoje reči, sestro Danice, su, na moju žalost, klasične reči jednog današnjeg nastavnika/profesora, ili socijalnog radnika, koji na brak gledaju sa tačke gledišta zakona ovog sveta, a nikako sa tačke zakona Božijeg i mnogovekovnog iskustva pravoslavne crkve.  Ispada da je svima lako i lepo da čitaju o podvizima hrišćanskih majki i supruga, sve dok se problem ne desi ovde u blizini, a tada je „ona druga strana“ tiranin, ugnjetavač, bezosećajno ljudsko biće,…

        Ne smatram da neko MORA da trpi sve i bilo šta u braku, niti sam to rekao, ali trpljenje JESTE jedna od osnovnih vrlina o kojoj svi govorimo.  Posle svega, ima neodoljiv utisak da je sestra Anđelija iskazala više pravoslavnog osećaja za život i brak od svih nas, a da joj je vaistinu potrebna srodna duša koja će joj biti duhovno i fizički blizu.  Koliko je do mene grešnog, moliću Gospoda za to, i da brat Slavko postane istinski brat u Hristu svojoj ženi.

        Na kraju, i ne čudim se što se ovo dešava među nama.  Evo, počeo je post, u kojem bismo trebali da sabiramo duhovne darove, a ono … cvrc!  Već viđeno i doživljeno mnogo puta.

        Molimo Gospoda da nam oprosti skliznuće.

        Milorad

        Brate Milorade,

        Nisam Vas imenovala jer bi mi bilo neprijatno da Vas izdavjam i da moja izjava zvuči kao napad. Samo sam sebe želela da odbranim. To je sve.

        Druga stvar, meni zvuči kao da Vi mene napadate, a mislim da predaleko idete sa zaključcima na osnovu ovoga što sam pisala.
        Ne kažem da ne treba imati razumevanja za drugu osobu, ali razumevanje nije opravdanje za zlostavljanje.

        #2292
        Ančika
        Učesnik

          <p style=“text-align: left;“>Draga Andjelija, lepo nadji advokata i naplati alimentaciju od tog coveka sto sa njim imas dete. Treba advokatu da se obratis, ne znam blizu koga veceg grada zivis, negde imas i besplatna pravna savetovalista. Druga stvar, naravno da covek treba da trpi i zna se sta, ali samare/batine/psihicko ili bilo kakav oblik fizickog nasilja(ovde mislim i na silovanje u braku) ne treba da trpi. Bolje sa svojom decom da zivis od jedne vekne hleba, nego da trpis jednu samozivu osobu, koja hoce da njoj sve bude potaman. Kada se pokrenes, mnoga ce ti se vrata otvoriti. Znam da se sada nalazis u slepoj ulici i da ne znas kuda udaras, ali ti si jedna zena, ciji je zivot vrlo vredan, koja mora da pozivi dugo i da bude psihicki i fizicki  zdrava, da moze pomoci svojoj deci da izadju na pravi put. A bolesna im ne mozes pomoci. Ne znam koliko imas godina i da li imas podrsku od oca, majke, brata ili sestre, da sa nekim popricas, da vidis odakle da pocnes. Da li bi mogla negde da se zaposlis?</p>

          Broj korisnika koji su zahvalili autoru: 1
          #2325

          Gospode Isuse Hriste, radi molitava Presvete Bogorodice, matere Tvoje, Svetoga Jovana Krstitelja i Preteče i Proroka Tvoga, Svetoga Vasilija Ostroškog Čudotvorca i svih svetih anđeoskih sila, pomiluj sluge Tvoje Slavka, Anđeliju (Nevenu), Lazara, Tijanu, Tatjanu i Vasilija.

          Pošaljite prilog:
          Broj korisnika koji su zahvalili autoru: 2
          #2329
          andjelija.ltt
          Učesnik

            <p style=“text-align: right;“>Vecinu stvari sam naucila sama. Shvatala sama.zato sam se i vezala za veru, nekako je meni to sve doslo tako lako za shvatanje ne umem da pojasnim. Inace sam u skoli bila djak generacije,znaci nemam problem sa shvatanjem stvari. Ne,niko mi nije pomagao. Ucila sam i svetih knjiga kao sto su LESTVICA,DIBROTOUMLJE, UNUTRASNJA BORBA ,I SL.. da ne nabrajam.prvu ispivest sam nacinila sa nekom prevelikom( d atako nazovem ) energijom ,nesto me je stravicno vuklo ka tome.znaci nemam duhovnika nemam nikoga i smatram to ogromnom privilegijom onih koji to imaju.opet na to gledam kao na blagoslov sa neke strane jer nisam zastranika nigde (ako neko nauk krene da proucava moze na svasta naici,mene je bog nekako nagradio d aumem da rasudim sta je dobro a sta ne u svoj toj literaturi masa glupisti o meditaciji new age religijama i sl)  imala sam tu mogucnost da jednom ilo dva puta popricam sa svestenikom nasamo , i tada sam dobila potvrdu da idem oravim putem.ne mislim da je razvod opcija,pa cak ni po cenu orevare. Ai da,smatram da ga demon vrti oko malog prsta.isto tako smatram da mozda je moguce molitvom postom i cvrstom verom i da gospod i njega probudi kao i mene u jednom momentu. .oept cu reci da je promena ogromna na spram toga sto je bilo pre.nemam podrsku oca i majke , otac mi je daleko majka na kosovu i dalje( sa kosova dolazim) .oprostite ako zaboravim nekome d aodgovrim ne znam iz kog razloga mi nisu stizala obavestenja. Sada cu sve redom iscitati</p>

            Broj korisnika koji su zahvalili autoru: 1
          Gledanje 16 članaka - 16 do 30 (od 68 ukupno)
          • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.