НАСЛОВНА » Брак

Брак

Гледање 1 чланака - 1 до 8 (од 8 укупно)
  • Аутор
    Поруке
  • #2759
    Анонимни

      Поштовани,

      Молим Вас да ми дате савет. Супруг и ја имамо сина, који је имао као мали проблеме у развоју због лекарске грешке на порођају…Богу хвала уз велики рад и напор успели смо да извучемо дете и сада чекамо друго дете…

      Наиме, од почетка нашег брака нисмо имали подршку ни моје, а ни његове породице, нити разумевање, јер су људи окупирани материјалним стварима и собом што је мом супругу дуго требало да прихвати и схвати (ако је уопште и схватио).

      Наиме, велики проблем нашег брака јесте то што је мој супруг веома наиван, лаковеран човек, недовољно спреман да се бори, али тога није свестан. Од њега нисам тражила ни да обезбеди породицу, нити време за себе, нити било шта друго, сем да стане уз своју породицу. Међутим, када год је било искушења и проблема, па и дискриминације нашег детета у школи, када је било потребно да се бори за породицу и да је заштити он би се понашао као да ће све само од себе бити решено, повлачио би се из разговора, никада не би умео нити да заштити породици речима, нити да се избори за права детета, моја права, да нас одбрани пред другима и стане уз породицу. Седам година вучем нашу породицу, дајем све од себе, здравље сам угрозила, успела сам да супруга привуечем вери и усмерим у том правцу, извукла сам дете, борила се са институцијама, неистинама, лажима…искрено, пронашла сам се више као мушко, него као женско…

      Бог ме је водио у мојој борби и био уз мене увек.

      Другу бебу чекамо непланирано, а ја сам све тужнија, несрећенија због тога што свог супруга не видим као ослонац породице, као мушкарца, већ само као оца, Богу хвала, доброг оца.

      Тешко ми је да га стално опомињем, усмеравам, да станем испред и иза и њега и сина и свега, а да после свега сваки пут испадне да сам у праву, али да он сам не уме нити да се постави, нити да реши ситуацију. Он је добар човек, али веома несигуран и лаковеран, а ја се у овом браку све мање осећам као жена, све више као мушкарац.

      Молим Вас да ме разумете и да ми дате савет…

      Хвала Богу што имам могућност да Вас питам,

      Хвала Богу што нам је дао људе који су спремни да одвоје време,

      Хвала на одговору,

      Срдачан поздрав,

      Све најбоље!

      Број корисника који су захвалили аутору: 1
      #2760
      Slobodanka
      Учесник

        Draga sestro Ljubice,
        hvala ti sto si otvorila dusu i sto imas u nas poverenja, i sto si tako hrabra i jaka. Bojim se da muz nije sposoban da te prati, i znam da bismo trebali da sve dozivljavamo kao iskusenje i da se borimo i hrabrije i jace, i znam da bi trebalo da pre svega volimo i stitimo i prastamo. Ali i kod tebe, a i kod mene (slicna situacija, samo 20 godina braka) trpe nasa deca. Verujem da je potreba da zastitimo decu nesto najvaznije i najvece i da ce Bog oprostiti ako nekada napustimo svoje muzeve jer je to bolje za nasu decu. A bojim se da je tako bolje.
        Ja nemam snage vec godinama da ostavim muza, jer njega nema ko da izdrzava, jer sam ja mentalno bolesna, i ja sada vidim posledice na svojoj deci. Greh koji sam napravila time sto nisam decu zastitila od takvog oca je neoprostiv. I ja moram s tim da zivim, i s radoscu cekam kaznu za sebe, ali me dusa (ako je imam) boli sto sam toliko zlo nanela svojoj deci.

        Sad ce, dace Bog, doci nova bebica i imaces dosta posla oko nje, ali za par godina ce krenuti sve one muke, znas vec sta te ceka, sa decijim odrastanjem vrticima, pa drugo dete u skoli, pa posao koji radis, pa novcani problemi, i tvoje zdravlje ce se dodatno pogorsavati, a ti trebas deci zdrava. Trebas i sebi, trebas i Bogu, i prijateljima, ali cini mi se da ce sve to biti mnogo teze ako se tvoj muz ne promeni (a za to skoro da nema sansi, odrasli ljudi se veoma tesko sustinski menjaju) ili ako ga jednostavno ne ostavis.
        Izvini na ovoj surovosti i svima se izvinjavam, ali ja pisem kao majka dvoje odrasle dece koja su ostecena, ponekad vidno nesrecna, i koja mi jasno govore sta zameraju, i ocu i meni. Deca su zrtve. Moramo njih da stitimo.

        Nekako smo mi kao na brodu koji plovi okeanom, a nasi muzevi su bili kapetani, ali su onda odjednom napustili kapetansko mesto i otisli da dremaju. I sad mi, majke, treba da upravljamo tim brodom. Cilj je da brod ne potone i da decu prevezemo na sigurno mesto. Ako nam muzevi ometaju put, buse nam brod, ako nam smetaju da upravljamo brodom, onda ce nam se i deca podaviti. Za nas nije toliko vazno, ali za njih… Nadam se da me razumes…

        U nadi da te nisam povredila i uz veliko izvinjenje svima, i uz molitve Bogu da mi oprosti na ovim mislima, ako su gresne, a bojim se da su mi sve misli gresne, ja te puno pozdravljam i zelim ti da smireno nadjes resenje i da smireno nastavis dalje, hrabro kao i do sada!
        Pozdravljam te i grlim puno, s ljubavlju i postovanjem!

        Број корисника који су захвалили аутору: 1
        #2761
        Анонимни

          Хвала Вам!

          Искрено, ја се још увек надам и молим Бога да се он тргне, јер целог живота сам била у некој врсти службе мајци, оцу, браћи и никада заштиту нисам осетила. Бојим се да ће ми и дете постати летаргично и да неће умети и знати да цени све што радимо за њега, јер верујем да, када би наши мужеви видели што ми радимо и заиста то доживели како треба, онда би нас више и поштовали и ценили. Плашим се само да сте у праву…људи се тешко мењају посебно након 40-те године…ја примећујем да он не уме да штити ни права детета, ни права породице, а јако постане љут и гневан када му то кажем…

           

          Надам се да ћете Ви бити добро и да ће Ваша деца знати да цене Вашу борбу и да поштују и они што јесу и што нису добили од оца, али да ће ипак бити свесни Ваше жртве да се изборите и за њих и за супруга и за брак; то је и уједно и моја нада.

           

          Хвала Вам пуно,

          Све најбоље,

          Срдачан поздрав!

          Број корисника који су захвалили аутору: 1
          #2763
          Анонимни

            Драга сестро у Христу,

            Ниси усамљена у свом проблему. У данашњем друштву у многим породицама нажалост улоге мушкарца и жене су изврнуте наопачке.

            Ево једнога текста који говори како решити такву ситуацију, а после ћу ако нађем постовати и један видео о томе:

            Крајеугаони камен васпитања деце: послушање жене мужу

            Свако добро од Господа ти желим.

            Број корисника који су захвалили аутору: 2
            #2765
            Slobodanka
            Учесник

              Draga Marina, draga Ljubice, drage sestre u Hristu,

              izvinite sto se ubacujem opet, ali procitala sam ovaj clanak pazljivo i slazem se, hriscanski je trpeti i pomagati, i drago mi je da se ovaj bracni par izborio za svoju srecu, i divim se ovoj hrabroj i snaznoj zeni, snaznoj u veri pre svega.
              Ali postoje i neke jasno recene stvari, postoje neke obaveze koje u braku moramo da obavljamo. Sta ako muz te obaveze nece da obavlja 5, 10 ili 15 godina, na primer, nece da trazi posao i da privredjuje, nece da radi nista po kuci od muskih poslova, nece da proovodi vreme s decom itd.? Koliko onda treba trpeti i da li je onda na nama taj izbor, da zrtvujemo kvalitet decijeg zivota zarad pomoci muzu? Imamo li prava da ugrozimo decu, kao majke?
              Meni se cini da nemamo.
              Borim se u braku vec 20 godina, i ne uspevam da mom muzu bude bolje. Neke stvari ne mogu da poboljsam, jer sam ja sama sa sobom lose, ali sve sto mogu, ja radim i cinim, ali nema nikakvih ni rezultata ni odgovora. I sada su deca porasla i progovorila, i sada imam dva odrasla mlada bica koji mi jasno govore da njima takav otac samo nanosi patnju, i da ih blokira, nervira itd.
              I kako dalje? Sta uraditi kad bracni drug nece da ide na terpiju, u crkvu, kod bracnog savetnika, ma nigde… Sta uraditi kad ne prihvata nijednu sugestiju, i na svaki ozbiljan razgovor krene da pokazuje silne znake (nepostojecih) bolesti, pa dok se ja oko njega bavim, vodim ga po lekarima, sikiram se, svaki put poverujem da je stvarno bolestan, za to vreme se situacija smiri, i meni treba ponovo mnogo vremena da pokrenem temu…
              Sta uraditi?
              Ja pitam zbog dece, jer nisam sposobna da sebe promenim, a jasno mi je da time deci nanosim stetu. Mislim da je to najveci greh, mnogo veci od razvoda ili bilo kakve svadje ili raskidanja veze… Deca su to, nevina, cista, koju smo duzni da stitimo celog zivota…

              Izvinite jos jednom. Eto, to je iz mog iskustva. Valjda ce mi Bog dati snage da sve ovo izdrzim i da pronadjem neki put, put kojim bih izvela decu na svetlost iz ovog mracnog zivota.

              #2771
              Анонимни

                Хвала вам на свим одговорима и на текстовима, који су веома корисни, подељеним искуством итд.

                Наиме, још увек ме држи нада да ће Бог уредити у мом браку све како буде требало, ако сви чланови породице буду у молитви, посту, живели литургијским животом.

                Једино Он може спасити све нас из ове ситуације и ојачати породицу, односе и храброст у породици.

                 

                Хвала вам на свему,

                Пуно вас све поздрављам и хвала,

                Можда би нам свима значило и мишљење неког искусног духовника и савети.

                Број корисника који су захвалили аутору: 2
                #2773

                Хвала вам на свим одговорима и на текстовима, који су веома корисни, подељеним искуством итд.

                Наиме, још увек ме држи нада да ће Бог уредити у мом браку све како буде требало, ако сви чланови породице буду у молитви, посту, живели литургијским животом.

                Једино Он може спасити све нас из ове ситуације и ојачати породицу, односе и храброст у породици.

                 

                Хвала вам на свему,

                Пуно вас све поздрављам и хвала,

                Можда би нам свима значило и мишљење неког искусног духовника и савети.

                Драга сестро у Христу Љубице,

                на овом форуму духовници не пишу. Савет од духовника је најбоље да тражиш лично. Уколико то ниси у могућности, можеш да пробаш на званичном сајту Телевизије Храм Српске Православе Цркве:

                https://www.tvhram.rs/odgovor-duhovnika/formular-za-pitanja/2969/pitanje-duhovniku

                Знај да ће твоје питање и одговор на њега бити јавно доступно на ТВ Храм, наравно не у твоји лични подаци.

                На сајту (и на Јутјубу) већ има доста одговора, па можда нађеш нешто корисно и за себе.

                Свако добро од Бога ти желим!

                Број корисника који су захвалили аутору: 2
                #2775
                Анонимни

                  Хвала Вам,

                  Срдачан поздрав,

                  Све најбоље Вам желим!

                  Број корисника који су захвалили аутору: 1
                Гледање 1 чланака - 1 до 8 (од 8 укупно)
                • Морате бити пријављени да бисте одговорили у овој теми.