НАСЛОВНА » Живот са цимерима и молитва.

Живот са цимерима и молитва.

Форуми ГЛАВНИ ФОРУМ Живот са цимерима и молитва.

Гледање 1 чланака - 1 до 10 (од 10 укупно)
  • Аутор
    Поруке
  • #2313
    Анонимни

      Помаже Бог драга браћо и сестре у Христу! Дошао сам овде на форум да потражим савет. Имам 16 година, средњошколац сам и радним данима боравим у дому ученика средњих школа. Поред мене, у соби бораве још четворица. Са само једним од цимера могу да разговарам нешто више о вери, осталима, чини ми се, није то толико блиско. Потврдићу се и да осталима хришћанство приближим помоћу речи и дела. Ипак, желео сам да унапредим моју молитву и страхујем од тога како ће то утицати на моје цимере (конкретно страхујем од тога да их не саблазним). Иначе, увече, кад нам угасе светло, се прекрстим, прво се молим Богу за неке ствари које су мени важне у животу (да ми Бог подари мудрост за учење у школи и за разумевање неких списа светих отаца, списа из Светог Писма и неких беседа, да ме зближи са женом са којом се желим оженити и створити породицу, да ми помогне у васпитању те деце, да их спасе, и поред њих мене и жену, да ми Бог помогне у борби против сласти, против седам смртних грехова, да ми помогне да одлучим правилно, да ми опрости моје грехове, да ме удостоји Светог Причешћа да бих се сјединио са Њим и слично томе), за спасење душа мојих упокојених предака и неких других људи, за здравље мени блиских људи, да Бог мени, другим хришћанима и некрштрнима приближи веру, за спасење српскога и хришћанскога народа, па и за спасење читавог човечанства. Друга молитва Богу ми је молитва Оцу молећи се речима из Оче наш. Међутим, желео бих унапредити моју молитву, желео бих да уведем још пар молитава (нпр. Псалм 50) и желео бих да то не буде у кревету, већ клечећи и клањајући се Богу. Међутим, претпостављам да би то у великој мери саблазнило моје цимере. Верујем да доста вас овде има више искуства у таквим ситуацијама, а чак и ако неко нема, у најмању руку има казати нешто паметно и мудро што мени може помоћи. Да ли да ипак кренем да спроводим то што сам планирао? Да ли то да радим на глас, или ипак само да додам још пар молитава док се у тишини молим у кревету? Хвала унапред свима и нека нас Господ све спасе и нека нам помогне у искушењима. Господе Исусе Христе, Сине Божији, помилуј нас грешне. Амин.

      #2314
      Анонимни

        Такође, важно је напоменути и да ја овде немам баш много места где бих то могао скривено радити. Једина места где је то могуће је у тоалету и у кабини за купање, међутим, та места и нису баш практична за такву врсту молитве. Такође желим рећи да то не радим из славољубља и да би деловао побожно у очима мојих цимера. Већ се једноставно желим молити Богу на бољи начин. Већ сам овај текст једном написао, али се то из неког разлога није објавило, па сам морао опет и ове важне ставке сам у другом покушају изоставио.

        #2316
        Slobodanka
        Учесник

          Dragi sine, prvo da ti se zahvalim sto si tako mlad, a tako divan, pametan, duhovan, dobar. A drugo, zne znam zasto si u domu, ali se bojim da nemas roditelje ili nemas mogucnost da zivis sa njima, i jako mi je zao sto je tako. Cini mi se kao da se sam boris, bez zastite i bez sigurnosti, koju bi dete tvojih godina moralo da ima. Izvini sto te nazivam detetom, jer si verovatno mnogo zreliji od nas matorijih, ali ja sam majka dvoje dece koja su starija od tebe, a ponasaju se i razmisljaju kao da su mnogo mladji…
          Sto se tice tvojih pitanja, ja zaista nisam dobro upoznata sa pravilima, ali iz srca verujem da je bilo koja vrsta molitve dobra, i da mozda ne treba da pokazujes pred drugim decacima previse toga, jer su u tvom uzrastu deca tj mladi ljudi cesto skloni snaznim emotivnim reakcijama, pa bi s emoglo desiti da te jako ismejavaju, ne zato sto su razmislili, nego zato sto su mladi u puni energije, koju jos nisu usmerili u nekom pravcu… Mozda bi nekome postao i divan primer, ali bojim se da je sansa za to mala. Ti ne moras da se molis na neki poseban nacin, dovljno je da sam u sebi ponavljas molitve koje su tebi vazne, i koje iz tvog srca zele da krenu ka Bogu, a to mozes i kad se uvece ugase svetla, i preko dana, dok citas ili samo zatvoris oci, pokusas da se skoncentrises… Bice vrlo tesko jer je velika buka, puno zvukova i glasova, ja sam studirala tako u studentskim domovima sa puno devojaka u istoj sobi, ali s vremenom sam se uvezbala da se skoncentrisem, da mogu da ucim i citam u bilo kojoj situaciji. Sada, kad sam omatorila i kad sam Konacno Bogu hvala u sebi osvestila Snagu Vere i osetila Ljubav prema Bogu, barem delic te Ljubavi, sada mogu i da se molim blo gde, u tramvaju ili dok sve oko mene lupa i zvecka… Nije moguce uvek, ali probaj…
          Divno je sto ti je srce puno ljubavi i vere i ja ti zelim zivot pun ljubavi, ne samo ljubavi od Boga, nego od ljudi, i zelim ti da nadjes sebi dobar put, neki fakultet ili posao, i da jednog dana budes Divan Otac i Muz… Saljem ti puno najboljih zelja i navijam za tebe i hvala ti jos jednom sto si tako mudar, i pametan, a tako mlad!

          Број корисника који су захвалили аутору: 1
          #2317
          Анонимни

            Хвала Вам на овим дивним речима и на овом одговору. За себе не бих рекао да сам баш зрео, нити мудар и паметан (у односу на то како су људи некада били узвишенији у сваком погледу него ми данас), али као и за све остало, побољшавам се у тим пољима колико могу. Послушаћу Ваш савет и видећу да се више сконцентришем на што искренију молитву у себи, а када сам кући за викенд да радим онако како сам првобитно планирао. На исмејавање сам већ навикао и то ми не представља проблем и у изузетно ретким ситуацијама ме то дотакне (у тренуцима повећане слабости). Много већи проблем ми је био прошле године у дому, када сам био са старијим цимерима који су ме злостављали. Исто сам у то време био и у лошим односима са мојим родитељима који (барем из мог угла гледишта) нису били задовољни мојим радом у школи чак и када сам много од себе давао за то. Исто се тада нисам ни са ким дружио, па сам због тога био под великим рестрикцијама. То јесте утицало, у већој мери, на мене, па сам чак једном и бежао од куће. Ипак, да пре тога нисам полако почео да постајем свестан важности вере и свега тога, данас бих вероватно био пар метара под земљом. Зато хвала драгоме Господу Богу што ме је просветлио и подржао у сваком виду у том тренутку и помогао ми да носим тај крст. Такође, надам се да ће те и Ви и Ваша породица са децом и мужем напредовати ка савршенству и да ће Вас и све нас Бог удостојити да будемо са њим у вечности, у Царству небеском. Амин.

            Број корисника који су захвалили аутору: 1
            #2318
            Анонимни

              Такође, желео сам исправити једну грешку коју сам написао. Рестрикције се односе на то што моји родитељи нису веровали да се трудим и да радим, а не на то што нисам имао друштво 😆. Ипак, то су били тренуци велике усамљености, и велика хвала Господу Богу што је био ту уз мене, када сам се осећао да нико други није био. То је та Божија Љубав коју сте Ви споменули. Ипак нас Бог највише воли и Он је увек ту за нас. Нека Бог свима нама да снагу да носимо крст који нам је дат. Амин.

              Број корисника који су захвалили аутору: 1
              #2319

              Помаже Бог, драги брате у Христу

              Ти си већ изабрао добар пут, пре свега требало би да ти укажем на то, да нађеш духовног оца или свештеника код кога ћеш да се исповедаш стално и са њим да водиш овакве разговоре, јер си још увек млад и лако можеш да скренеш с пута којим си кренуо.

              Е сад што се тиче написаног, трудићу се да ти укажем на неке ствари које делују минорне, али лако могу да упропасте душу човечију.

              Потврдићу се и да осталима хришћанство приближим помоћу речи и дела

              Твоја улога пре свега је да себе исправљаш и да радиш на себи, а друге препусти вољи Божијој, можеш да се молиш за њих и да својим животом сведочиш Христа и то би требало бити све од твог утицаја на друге.

              Међутим, желео бих унапредити моју молитву, желео бих да уведем још пар молитава (нпр. Псалм 50) и желео бих да то не буде у кревету, већ клечећи и клањајући се Богу.

              А ево шта Господ каже за молитву:
              Мф.6:5 И када се молиш Богу, не буди као лицемјери, који радо по синагогама и на раскршћу улица стоје и моле се да их виде људи. Заиста вам кажем: Примили су плату своју.
              Мф.6:6 А ти када се молиш, уђи у клијет своју, и затворивши врата своја, помоли се Оцу своме који је у тајности: и Отац твој који види тајно, узвратиће теби јавно.
              Мф.6:7 А када се молите, не празнословите као незнабошци, јер они мисле да ће за многе ријечи своје бити услишени.
              Мф.6:8 Не будите, дакле, слични њима; јер зна Отац ваш шта вам треба прије но што заиштете од њега.
              Мф.6:9 Овако, дакле, молите се ви: Оче наш који си на небесима, да се свети име твоје;
              Мф.6:10 Да дође царство твоје; да буде воља твоја и на земљи као на небу;
              Мф.6:11 Хљеб наш насушни дај нам данас;
              Мф.6:12 И опрости нам дугове наше као што и ми опраштамо дужницима својим;
              Мф.6:13 И не уведи нас у искушење, но избави нас од злога. Јер је твоје царство и сила и слава у вијекове. Амин.
              Мф.6:14 Јер ако опростите људима сагрјешења њихова, опростиће и вама Отац ваш небески.
              Мф.6:15 Ако ли не опростите људима сагрјешења њихова, ни Отац ваш неће опростити вама сагрјешења ваша.
              Овде се на клијет мисли на твој ум, да затвориш своја чула и да не дозволиш да те ишта омета у умној молитви. Јер таква молитва је благоугодна Богу.
              Што се тиче молитвеног правила, моја препорука је да почнеш са кратким молитвеним правилом Св Серафима Саровског, јер је лако да га научиш напамет и можеш да се молиш њиме док си кревету, кад легнеш или пре него устанеш, и током ручка, јер је такво правило да се три пута изговара током дана, а кад си у могућности, онда јутарње и вечерње молитве. Што се тиче поклона њих практикуј само кад си сам, можеш појасне, а можеш коленопреклоне за почетак 10 од оба, и онда у складу са својим могућностима повећаваш.

              На исмејавање сам већ навикао и то ми не представља проблем и у изузетно ретким ситуацијама ме то дотакне (у тренуцима повећане слабости). Много већи проблем ми је био прошле године у дому, када сам био са старијим цимерима који су ме злостављали.

              Што се тиче овог дела, ако си читао Нови Завет, знаш како се Господ постављао према онима који су га вређали, ударали, понижавали, пљували и нама је пренео да будемо као он:
              Мф.11:29 Узмите јарам мој на себе и научите се од мене; јер сам ја кротак и смирен срцем, и наћи ћете покој душама својим.
              У тим ситуацијама, сети се Господа и његовог трпљења, али сети се и ових његових речи на Крсту, ако ти дође помисао против твојих злостављача:
              Лк.23:34 А Исус говораше: Оче, опрости им, јер не знају шта чине! И дијелећи хаљине његове бацаху коцку.

              Прости брате мени грешноме

              Број корисника који су захвалили аутору: 2
              #2320

              Живот у дому за тако младу особу може да буде духовно погубан. Зато треба да пазиш на себе. Добро је што си одабрао пут духовности и молитве. Значи да имаш доста добру свест и увид у свој духовни живот.
              Много цимера, па и један, могу јако лоше да утичу на неформирану особу. То не мора бити јасан, директан и очигледан утицај. Може бити и нешто друго. Мој ти је савет да истрајеш у молитви.

              Знам да ово није одговор на твоје питање. Само похваљујем твоју истрајност и самодисциплину за сад.

              Број корисника који су захвалили аутору: 2
              #2321
              Анонимни

                Помаже Бог брате Предраже! Хвала ти на овим речима и на издвојеном времену! Такође ти хвала и на овим исечцима из Светог Писма, лепо је подсетити их се. Са свештеником из мог села имам, барем по мени, веома добар однос и њега најчешће питам за било какве савете и за све остало везано за нашу предивну хришћанску веру. Такође, код њега се и исповедам. Њега сам већ раније питао нешто слично овоме и рекао ми је оно чега сам и већ сам био свестан, а то је да пазим да не саблазним друге. Овакве речи ме, у најмању руку, могу само још више учврстити у томе, а могу ме и спасти од тога да потпуно скренем са пута. На велику жалост, мислим са сам више пута био близу тога, бар се мени тако чини, и свестан сам да морам врло опрезно ићи ако желим да наставим да идем правим путем. Има много прилика и замки да човек скрене у протестантизам, јудаизам, атеизам, нацизам и паганизам и да га одведу такве струје са пута. Чак сам и моје Свето Писмо добио од некога који себе сматра да не припада ни једној „деноминацији”. Наравно, истог свештеника сам питао да испита то Свето Писмо и рекао ми је да је у реду. Прочитао сам га и нисам наишао ни на шта сумњиво. Нека Бог свима нама помогне да се држимо правог пута, и да, у случају да полако крећемо да скрећемо са њега, нас спаси од пропасти. Нека је слава Оцу и Сину и Светоме Духу. Сада и увек и у векове векова. Амин.

                Број корисника који су захвалили аутору: 2
                #2322
                Анонимни

                  Помаже Бог драга сестро у Христу Данице! Хвала ти на издвојеном времену и овим речима. Као што сам написао, прошле године је било доста близу да дође до тога, али хвала Богу што ми је помогао и дао потребну снагу да истрајем у томе. Свестан сам да и даље та опасност постоји и видећу да се држим твог савета. Најбоље би било кад бих успео хришћанство да им приближим, али наравно, ако га прихвате и без силе. Најбоље је чинити дела која могу дати пример другима. Такође може бити добро и рећи по коју реч, али само ако они имају слуха за то. Још једном, хвала вам свима вама на овим издвојеним речима, нека вама и свима осталима Господ Бог помогне да истрајемо у вери и да нас удостоји да будемо вечно са Њим у Царству небеском. Амин, Боже дај.

                  Број корисника који су захвалили аутору: 1
                  #2324

                  Помаже ти Бог, Филипе.

                  Нијеси први, а нећеш бити ни последњи, који је Богу пришао живећи у студентском дому. Многи од нас су пронашли себе у Цркви у том узрасту и у тим околностима.

                  Већ си добио добре и корисне савјете. Ја бих додао да, прије него што пред другима почнеш јавно испољавати своју Вјеру – да се припремиш. А припремићеш се тако што ћеш се укључити у живот Цркве у граду у коме живиш. Ако у том граду има више цркава, обиђи их све и прикључи се оној гдје те срце твоје поведе. Кад пронађеш такву парохију посјећуј Богослужења што чешће можеш. Ако је могуће свакодневно. Често посјећивање храма и службе веома укрепљују душу.

                  Пронађи себи духовника који је близу и коме можеш отићи на усповијест и по савјет кад год ти затреба. Понајбоље је ако је то парох у тој цркви коју си себи одабрао.

                  И још нешто, ако је могуће нађи себи једног или двојицу блиских другова. Људе истих или врло сличних погледа. Важно је да не будеш сам, јер Оци кажу: “један се са лукавим бори као са лавом, а двојица га газе као комарца”.

                  Кад се тако припремиш тада ћеш бити у прилици да своју Вјеру испољаваш јавно, међу својим цимерима – и кад након тога дођу искушења моћи ћеш да им се одупреш. “Припремих се и не смутих се…” (Пс. 118,60)

                  Број корисника који су захвалили аутору: 1
                Гледање 1 чланака - 1 до 10 (од 10 укупно)
                • Морате бити пријављени да бисте одговорили у овој теми.