НАСЛОВНА » Метаније

Метаније

Форуми ГЛАВНИ ФОРУМ Метаније

Гледање 1 чланака - 1 до 7 (од 7 укупно)
  • Аутор
    Поруке
  • #1507
    nemanja.vasic
    Учесник

      <p style=“text-align: left;“>Помаже Бог</p>
      Занима ме када се не раде метаније?

      Да ли сме да се раде Молитве у мајци кратких рукава?

      Поздрав Немања
      <p style=“text-align: left;“></p>
      <p style=“text-align: left;“></p>
      <p style=“text-align: left;“></p>
      <p style=“text-align: left;“></p>
      <p style=“text-align: left;“></p>
      <p style=“text-align: left;“></p>
      <p style=“text-align: left;“></p>

      #1509
      Marko
      Учесник

        Помаже Бог,метаније и не клечисе на кољена до Св тројице,Силазак светог духа на Апостоле.У мајци у кратке рукаве можеш да се молиш.

        #1510

        Помаже Бог.

        Ја бих додао да се још не клечи ни недељом, и то подразумева од суботе увече до недеље увече.

        #1523

        Христос васкрсе!

        Брате Немања, да ли мислиш на чињење метанија на службама у храму, или у току личних молитава код куће?

        Како сам ја схватио, метаније се никада не чине на светој Литургији. У току великопосних служби оне су веома честе, практично на свим службама, а у осталом делу године, чине се само на неким службама – практично веома ретко.

        У личним молитвама (ван храма) мислим да нема ограничења, те да своје молитвено „расположење“ можеш Богу увек исказати и метанијама.
        Нека ме исправи ко боље зна, волео бих да се наведе извор правила.

        С Богом!

        #1524

        Ваистину васкрсе.

        Ја сам мислио уопште. Ни у храму ни код куће.

        Наравно, можда нисам у праву. Ако нађем одговарајући извор, навешћу га.

        #1527

        Христос васкрсе!

        Сад схватих, гледајући неке текстове, да код неких људи појам „метанија“ означава стриктно само дубоки, земни поклон, а код неких означава све врсте поклона, рачунајући приклањање главе, мали поклон, појасни поклон и земни поклон.
        Предпостављам да овде говоримо само о земним поклонима.

        Сасвим сигурно није иста ствар да ли се молимо код куће или смо на саборној молитви у храму, када говоримо о метанијама или другим чиниоцима нашег молитвеног односа са Господом и светима. Личне молитве или оно што зовемо „лично молитвено правило“ је прилично слободна „композиција“ (ако тако могу да кажем), и зависи од нашег нивоа духовног раста и од благослова духовника/исповедника, док су саборне молитве у храму, на службама, врло тесно ограничене типиком и другим богослужбеним књигама, мада ту може бити мањих одступања.

        На пример, нико из Цркве не би ни хтео ни могао да те спречи да, боравећи у природи или другде, у молитвеном заносу, учиниш више метанија хвалећи и славећи Господа, по стиховима псалмотворца: „седам пута на дан хвалих те Господе“.

        У духовним заједницама – манастирима – подвижници високог духовног нивоа чине и по неколико тисућа метанија свакодневно, када су издвојени у свом личном молитвеном кутку, а у храму се понашају као и сви остали, веома слично обичним световним верницима – нама, јер тако налаже Типик.

        Према томе, не постоји „уопштено“ правило чињења метанија, а можемо потражити правило везано за службе у храму.

        Свако добро од Господа.
        Милорад

        Број корисника који су захвалили аутору: 1
        #1539
        Marko
        Учесник

          Ne rade se metanije ni u Crkvu ni kuci,do Sv Trojice i ne kleci se

        Гледање 1 чланака - 1 до 7 (од 7 укупно)
        • Морате бити пријављени да бисте одговорили у овој теми.