NASLOVNA » Kako suziti brojanicu?

Kako suziti brojanicu?

Forumi GLAVNI FORUM Kako suziti brojanicu?

Gledanje 1 članka - 1 do 4 (od 4 ukupno)
  • Autor
    Poruke
  • #843
    s.a.mitrovic
    Učesnik

      Pomaže Bog,

      Već dugo vremena imam mali problem: brojanica, koju nosim na ruci, tokom vremena se počne širiti i spadati sa ručnog zgloba.

      Jednom sam pokušao da brojanicu držim u vreloj vodi, misleći da će se suziti.  Pokušaj je bio bez uspijeha.

      Da li znate zgodan način da se riješi ovaj problemčić? Ako nema riješenja, nema problema: navikao sam da brojanicu držim u džepu (ali se ne sjetim svaki put da je izvadim prije nego što pantalone odu u mašinu za veš 🙂 )

      U Hristu,

      Aleksandar

      #844

      Bog pomogao i Hristos se vaznese!

      Brate Aleksandre, ne verujem da se može trajno suziti.  Verovatno se malo suzi dok je vlažna, ali se ponovo lako proširi.  Ja smatram da je i bolje nositi je u džepu, a verujem da njoj i ne smeta kada se opere.

      No, moj metod za „sužavanje“ bi bio – načvorati novu brojanicu svojeručno, uložiti u nju sat-dva molitve, pa imati dve, a prvom siromašku priložiti koliko bi koštala da kupiš novu.  Nije teško naučiti, a dejstvuje dvostruko – uz molitvu se pravi i molitvom se kasnije godinama osvećuje.  Osim toga, sam određuješ (kad naučiš kako) koliko će tesna biti na ruci, a po ličnom molitvenom pravilu možeš načvorati i brojanice sa 100, 300 ili više (!) čvorova, za koje neće biti problem kada se malo rašire 😉

      #873
      s.a.mitrovic
      Učesnik

        Puno hvala brate Milorade.

        Odličan predlog.

        Evo, našao sam snimke kako se plete brojanica.  Čini mi se da je ovaj način sa dva eksera mnogo lakši:

        E sad, kakav materijal, tj. vrpcu da upotrijebim?

        U Hristu,

        Aleksandar

        #874

        Pomaže Bog, brate Aleksandre!

        Ja sam naučio upravo uz ovaj prvi snimak, no to nije važno.

        Što se tiče kanapa, možeš da isprobavaš.  Ja sam najviše brojanica napravio kanapom kojeg možeš kupiti na ovom sajtu: https://www.repro-shop.com/delovi-za-brojanice/2883-sk_b-saten-konac.html  – šalju na adresu, a sedište je u Novom Sadu.

        Taj kanap (koji se vidi na stranici) je taman dobre debljine za brojanicu „na ruku“, blago je svilenkast, ali se dobro zateže i ne odvezuje se.  Mislim da je poručena dužina 5 metara, i taman toliko je potrebno za uobičajenu brojanicu od 33 čvora (mali ostatak može da se iskoristi za krst, ili ukras).

        Kasnije sam kupovao i nešto deblje kanape – možeš pogledati u prodavnicama „pozamanterije“, tj. konce, vunice, …

        Neka bi ti bila mala podrška za tvoj molitveni trud.

        Svako dobro od Gospoda!

        Milorad

      Gledanje 1 članka - 1 do 4 (od 4 ukupno)
      • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.